باورهای درست و نادرست رژیم‌های غذایی

  • فروردین ۲۷, ۱۴۰۲
  • 0 دیدگاه

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که با تعدادی از باورهای درست و نادرست در باره رژیم های غذایی آشنا یا آزموده باشید؛ دانستن اینکه کدام از این دستورات و توصیه های صحیح یا نادرست است می تواند برای رسیدن به تناسب اندام و سلامت جسم موثر باشد. با این حال داشتن اطلاعات غلط و نادرست درباره غذاهای سالم و مغذی می تواند آسیب بیشتری وارد کند. ما در اینجا تعدادی از این باورها را بیان می کنیم:
– ماکارونی سبب چاقی می شود
تنها در صورتی این باور صحیح خواهد بود که در خوردن ماکارونی، چون خوراک های دیگر، زیاده روی شود. آنچه چاق کننده است سس ها یا لایه های پنیر همراه ماکارونی است که کالری بسیاری دارند.
– سالاد سبز حاوی مقدار زیادی ویتامین است
این تصور اشتباه است، زیرا مثلا یک برگ کاهو از ۹۵ درصد آب تشکیل شده است و مواد مغذی فراوانی در آن یافت نمی شود.
– گریپ فروت با داروهای مختلف سازگاری ندارد
این امر صحیح است. مواد تشکیل دهنده در گریپ فروت سبب می شوند دفع برخی داروها با تاخیر بسیاری انجام شوند. در چنین شرایطی سطح دارو در خون بیش از حد لازم افزایش می یابد و می تواند به عوارض جانبی خطرناکی منجر شود.
– مواد بدون قند کالری ندارند
این باوراشتباه است، زیرا جایگزین های قندی نیز دارای کالری هستند. یک بسته ۱۵ گرمی شامل ۱۰ آدامس بدون قند حدود ۲۲ کیلوکالری دارد. یک بسته ۱۵ گرمی شامل ۱۰ آدامس به همراه قند اما بیش از دوبرابر، حدود ۴۵ کیلوکالری دارد.
– مواد کم چرب، کم کالری هستند
این تصور نیز نادرست است، زیرا بسیاری از مواد کم چرب دارای قند بسیار یا دیگر کربوهیدرات ها هستند. این مواد در بعضی موارد حتی بیشتر از مواد چرب کالری دارند.
– مرکبات حاوی ویتامین C بسیاری هستند
این ادعا اشتباه است. البته درست است که پرتقال و لیمو دارای ویتامین C هستند، اما میزان ویتامین C در فلفل و جعفری بسیار بیشتر از این میوه ها است.
– نمک فشار خون را افزایش می دهد
این باور تا حدودی درست است. در هر سه مورد افزایش فشار خون، یک مورد در مورد کسانی بوده که نمک بیش از اندازه در مواد خوراکی شان وجود داشته است. مسلم این امر است که بیماران فشار خونی با نخوردن نمک این فاکتور احتمالی بالا بردن فشار خون را حذف می کنند.
– اسفناج را نباید دوباره گرم کرد
این ادعایی اشتباه است. گرچه اسفناج حاوی نیترات است که به مواد مضری تبدیل می شود، اما اگر اسفناج پس از آماده سازی در یخچال قرار گیرد و یک روز بعد استفاده شود، هیچ اشکالی بوجود نمی آورد. البته گفته می شود نوزادان و کودکان بهتر است از اسفناج مانده استفاده نکنند.
– زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند
این باور نیز اشتباه است. نیاز به انرژی در یک زن باردار در چهارماهگی کمی بیشتر از یک زن غیرحامله یعنی حدود ۲۵۰ کیلوکالری بیشتر، در روز است. ۲۵۰ کیلوکالری حدود یک لقمه نان و پنیر است.
– اسفناج باعث قدرت می شود، زیرا آهن فراوانی دارد
باید گفت که آهن اسفناج به هیچ وجه زیاد نیست و بدن انسان می تواند آهن مورد نیاز خود را خیلی بهتر از منابع حیوانی تا منابع گیاهی به دست آورد؛ منابعی چون محصولات گوشتی.
– هرچه بیشتر ویتامین به بدن انسان برسد بهتر است
این باور نیز اشتباه است، زیرا دریافت بیش از حد ویتامین هایی چون‌ B6 ،AD یا E از طریق مکمل های غذایی می تواند برخی عوارض جانبی ناخواسته برای بدن بوجود آورند.
– افرادی که شب غذا می خورند چاق می شوند
این باور نیز اشتباه است. موضوع اصلی زمان غذا خوردن نیست، بلکه میزان انرژی ای است که به بدن می رسد. کسی که کالری بیش از حد مصرف، به بدن خود می رساند، چاق می شود، چه صبح، چه نیمروز یا شب.
– خوراک های قارچی را نباید دوباره گرم کرد
این تصور نیز اشتباه است. اگر خوراک های قارچی به سرعت سرد شوند، می توان آنها را بدون نگرانی گرم و صرف کرد. البته باید آنها را قبل از خوردن خوب گرم کرد.
-برطرف شدن اسهال از طریق نوشیدن نوشابه گاز دار
قند و کافئین موجود در نوشابه های گاز دارحتی به افزایش اسهال می انجامند. این “داروی خانگی” نامناسب را باید بخصوص در ارتباط با کودکان کنار گذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − چهار =